EL VE AYAK BAKIMI

Eller, yüzden sonra vücudun en çok dış etkilere açık olan bölgeleridir. Bu sebeple yüze uygulandığı gibi ellerin de belli periyotlarla yapılacak özel bakımlara ihtiyacı vardır. Ellerde ayrı ayrı bakım gerektiren cilt ve tırnak dokuları bulunur. Hem estetik hem de hijyenik açıdan çok önemli olan el tırnakları pek çok hastalığın taşıyıcısı olabilir. Ayrıca ellerin estetik açıdan cerrahi yollarla gençleştirilmesi söz konusu olamadığı için el bakımı daha çok önem kazanır.

Ellerin bakımında her gün düzenli olarak nemlendirici kullanmak, bakımlı görüntüyü korumanın yanı sıra sıcak, soğuk, güneş, duman, deterjan, sabun ve benzeri dış etkilere karşı ellerin dayanıklılığını arttırır. Ayrıca haftalık olarak uygulanacak peelingler, ellerdeki ölü dokuyu temizler, güneşten ya da yaşlılıktan oluşabilecek lekelenme riskine karşı cildi tazeler. Yaz aylarında yüze uygulandığı şekilde güneş koruyucu uygulanması, ellerin foto yaşlanmadan (güneşe bağlı yaşlanma) korunması için önem taşır.

Ellerin üzerinde, parmak uçlarında ve avuç içlerinde oluşabilecek nasırlaşmalar ve keratinleşmeler medikal el bakımında uygulanan özel yöntemlerle temizlenir. Ayrıca yine uzmanlar tarafından tedavi edilen bölgenin korunması için özel ürünler önerilir ve uygun aralıklarla kontroller sağlanarak takip gerçekleştirilir.

Tırnaklar da ellerimizde özel bakım isteyen bölümler arasında yer alır. Tırnakların doğru şekilde kesilmesi, tırnak kenarındaki etlerin kesilmeden temizlenmesi, hem görüntü hem sağlık açısından önemlidir. Hatalı yapılan manikürlerde, tırnak kenarlarında doğal olarak bulunan ve tırnağın canlı bölümünü dış etkilerden, enfeksiyonlardan koruyan et daha derin olarak alınabiliyor. Bu durum, tırnak yatağının ve buna bağlı olarak bir süre sonra uçtan derinlere doğru parmağın her türlü dış etkiye açık hale gelmesine neden oluyor. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen medikal el bakımında, bu et bölümü kesilmeden geriye doğru itilir. Tırnak üzerinde kalan partiküller de özel uçlar yardımıyla temizlenir. Tırnak kenarındaki etlerin kesilmemesi ve her seferinde daha derinlere doğru işlem yapılmaması, uzun süre manikür yapılan tırnaklardaki pençeleşme görüntüsünü de önler.

Genellikle ayak tırnaklarında görülen bazı problemler el tırnaklarında da oluşabilir. Tırnak batması, mantar oluşumu, deformasyonlar ve tırnak kalınlaşması el tırnaklarında da görülebilen problemler arsında yer alır. Elde oluşan bu problemlerin giderilmesi ve tekrarının önlenmesi için medikal el bakımı gerekir. Günlük bakımların yanı sıra, uygun aralıklarla medikal el ve ayak sağlığı bakım merkezlerinde, uzman kişiler tarafından, hijyenik ortamda, steril cihazlarla, uygun ürünlerle yaptırılan el bakımları sağlıklı sonuçlar verir.

El ve ayak bakımı, kişisel sağlığı ve estetiği ilgilendirdiği kadar, kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi açısından da ihmal edilmemesi gereken ayrıntıları içermektedir. Özellikle şeker hastalarının, kalp ve damar hastalıklarından müzdarip insanların ayak bakımına itina etmeleri gerekir.

Medikal el ve ayak bakımı, şu aşamaları kapsar:

Steril ortamda ayak bakımı

Ayak yapısından oluşmuş biomekanik problemler

Batık tırnak bakımı

Mantarlı tırnak ve ayak bakımı

Kalınlaşmış tırnak bakımı

Taban çatlakları bakımı

Ayak sorunu olan bir kişi çoğu zaman nereye başvuracağını bilmemekte ve sonucunda da istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Steril olmayan ortamlarda tedavi görmek bulaşıcı hastalık ve mikrop kapma olasılığını yükseltmektedir. Tüm bu bakımlar, kişinin ruh sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Ellerin ve ayakların sağlıklı bir şekilde, kişiyi rahatsız etmeden, acı vermeden steril ve hijyen şartları altında temiz tutulması, hem dolaşım hem sinir sistemi açısından çok önemlidir. İnsan vücudunun tüm organları, ayaklardan etkilenmektedir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için yapması gereken, ihmal edilmemesi gereken önemli bakımlardandır. El ve ayaklarında sorun yaşamayan kişiler için estetik bakımlar, problemli bölgelerin tedavisinde de medikal çözümler uygulanmaktadır. Bakımların süresi kişinin ihtiyacına göre değişebilirken sorunlu olan kişilerin tedavisinde hiçbir cerrahi müdahale ve ilaç kullanılmamaktadır. Uygulamalar günlük hayata devam edilebilmesinde engel teşkil etmemektedir.

Diyabet ayak bakımı ;


Dolaşım bozukluğu olan ayak bakımı

Griyphotic (kalınlaşmış) tırnak bakımı

Mantar tırnak bakımı

Batık tırnak bakımı ve batığın giderilmesi

Deforme tırnak bakımı

Tavsiye edilmiş tabanlık uygulamaları

Siğil bakımı

Nasır bakımı ve giderilmesi

Keratizasyon

Çatlak topuk bakımı

Terleyen ayaklar için bakım


Estetik bakımlar;


El-ayak bakımı manikür pedikür

Ayak spa hizmeti

Diyabet ve dolaşım bozukluğuna uygun masaj

Refleksoloji

Yorgun ayaklar için rahatlatıcı masaj

Üşüyen ayaklar için rahatlatıcı masaj